استاد ابراهیم زنگنه

احوال و آثار استاد ابراهیم زنگنه

 

 

    ابراهیم زنگنه محقق و پژوهشگر پرکار خراسانی در سوم تیر ماه 1314هـ . ش در خانواده ای متوسط در شهر قاسم آباد مرکز فعلی بخش جلگه زوزن از توابع شهرستان خواف چشم به جهان گشود.

 

         پدرش که مرد بیدار دل و روشن ضمیری بود وی را در سن پنج سالگی به مکتب گذاشت . چندی بعد معلّمی از شهرستان قاین به منزل آورد تا به صورت خصوصی پسرش را تعلیم دهد. یک سال بعد وارد مکتب خانه ی مرحوم شیخ محمد حسین محرابی شد ودر محضر ایشان نصاب الصبیان ، جامع المقدّمات و کتاب های فارسی نظیر شاهنامه و حافظ را فرا گرفت .

 

بعد از مدّتی در سال 1330 هـ . ش گواهینامه ی ششم ابتدایی را به صورت داوطلب آزاد از تربت حیدریه اخذ کرد.   در سال1337 هـ . ش به عنوان نخستین نفر از منطقه ی خواف به دریافت دیپلم کشاورزی نایل آمد و سپس دیپلم ادبی گرفت . بعد ها در ضمن خدمت در سال 1354 از مراجع علمی گواهی منقول و معقول دریافت کرد.

 

      دوران خدمات فرهنگی : استاد ابراهیم زنگنه از هفتم مهر ماه سال 1337 به استخدام وزارت فرهنگ در آمد  و به عنوان مدیر مدرسه ی کجنه ی زوزن به خدمت مشغول شد. در آبان ماه سال 1343به سمت راهنمای تعلیماتی منطقه ی خواف و نیز در سوم آذر ماه 1344 به ریاست آموزش و پرورش خواف منصوب گردید. وی تا آ خر سال 1359 که در این سمت باقی بود همیشه جزء مسئولین موفّق و فعّال آموزش و پرورش خراسان معرفی می شد.

 

      استاد زنگنه از دی ماه 1359 به تقاضای شخصی به مشهد منتقل شد و تا اول مهر ماه 1373 که به افتخار باز نشستگی نایل آمد در اداره کل آموزش و پرورش خراسان کارشناس مسئول آمزش بزرگسالان و نیز کارشناس مسئول آموزش استثنایی منشاء خدمات ارزشمندی گردید و بارها مورد تقدیر مقامات وزارت آموزش و پرورش و اداره کل آموزش و پرورش خراسان قرار گرفت.

 

     استاد زنگنه به علّت علاقه ی  وافر به تحقیق و پژوهش از سال 1360 به عضویت اتاق محقّقان آستان  قدس رضوی در آمد و مجدّانه به تحقیق پرداخت،  سپس در سال 1366یه عضویت گروه جغرافیای بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در آمد،  و در سال 1372 تا 1376 نیز به مدیریت گروه جغرافیای همین موسسه ی تحقیقاتی منصوب شد، و در همان حال همچنان به تحقیق و تالیف ادامه می داد و تا کنون حاصل مطالعاتش تالیف حدود 42 جلد کتاب است.

 

از جمله:   1- تاریخ رجال شرق خراسان ( در 8 جلد)   2- علما و شعرای ایرانی مقیم هند  3- مشاهیر مدفون در حرم رضوی  4- سیف الدین باخرزی و خاندان او  5 - فرهنگ عامیانه شرق خراسان  6- آل مظفر سلاطین بر خاسته از خواف  7- تاریخچه ی  آثار باستانی خراسان  8- سیمای هزار ساله خواف و چندین مقاله تاریخی که در مجلّات ذخایر انقلاب ، مشکوه و  زایر به چاپ رسیده است

 

 

/ 4 نظر / 45 بازدید
جواد زنگنه

به گفته شل سیلور استان: يه نقاشی بکش ولو دری وری یه شعر بگو ولو خل خلی یه آوازی بخون ولو من من کنون یه شونه بردار و سوت بزن با اون شلنگ انداز برقص توی آشپزخونه تون چه می دونم به هر حال یه کاری بکن یه چرت و پرتی از خودت توی دنیا باقی بذار یه چیزی که قبلا وجود نداشته به وجود بیار آفرین بسیار خوشحال شدم از آشنایی با شما و وبلاگتان . البته من مقاله ایل زنگنه شما را قبلا در سایت همایش خواف خوانده بودم بسیار علیست آرزوی توفیق دارم برای شما

محمد حسين زنگنه

با سلام و ارزوی موفقيت و سلامتی برای شما و خانواده محترم با ارزوی ديداری مجدد ارادتمند

مهشید

بابا جون سلام به من هم سر بزنید [ماچ]

فکرنکنم والا>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>