تماس با من
پروفایل من
نویسنده (های) وبلاگ
آرشیو وبلاگ
      کیش مهر ()
استاد ابراهیم زنگنه نویسنده: - ۱۳۸٦/٩/٢٥

احوال و آثار استاد ابراهیم زنگنه

 

 

    ابراهیم زنگنه محقق و پژوهشگر پرکار خراسانی در سوم تیر ماه 1314هـ . ش در خانواده ای متوسط در شهر قاسم آباد مرکز فعلی بخش جلگه زوزن از توابع شهرستان خواف چشم به جهان گشود.

 

         پدرش که مرد بیدار دل و روشن ضمیری بود وی را در سن پنج سالگی به مکتب گذاشت . چندی بعد معلّمی از شهرستان قاین به منزل آورد تا به صورت خصوصی پسرش را تعلیم دهد. یک سال بعد وارد مکتب خانه ی مرحوم شیخ محمد حسین محرابی شد ودر محضر ایشان نصاب الصبیان ، جامع المقدّمات و کتاب های فارسی نظیر شاهنامه و حافظ را فرا گرفت .

 

بعد از مدّتی در سال 1330 هـ . ش گواهینامه ی ششم ابتدایی را به صورت داوطلب آزاد از تربت حیدریه اخذ کرد.   در سال1337 هـ . ش به عنوان نخستین نفر از منطقه ی خواف به دریافت دیپلم کشاورزی نایل آمد و سپس دیپلم ادبی گرفت . بعد ها در ضمن خدمت در سال 1354 از مراجع علمی گواهی منقول و معقول دریافت کرد.

 

      دوران خدمات فرهنگی : استاد ابراهیم زنگنه از هفتم مهر ماه سال 1337 به استخدام وزارت فرهنگ در آمد  و به عنوان مدیر مدرسه ی کجنه ی زوزن به خدمت مشغول شد. در آبان ماه سال 1343به سمت راهنمای تعلیماتی منطقه ی خواف و نیز در سوم آذر ماه 1344 به ریاست آموزش و پرورش خواف منصوب گردید. وی تا آ خر سال 1359 که در این سمت باقی بود همیشه جزء مسئولین موفّق و فعّال آموزش و پرورش خراسان معرفی می شد.

 

      استاد زنگنه از دی ماه 1359 به تقاضای شخصی به مشهد منتقل شد و تا اول مهر ماه 1373 که به افتخار باز نشستگی نایل آمد در اداره کل آموزش و پرورش خراسان کارشناس مسئول آمزش بزرگسالان و نیز کارشناس مسئول آموزش استثنایی منشاء خدمات ارزشمندی گردید و بارها مورد تقدیر مقامات وزارت آموزش و پرورش و اداره کل آموزش و پرورش خراسان قرار گرفت.

 

     استاد زنگنه به علّت علاقه ی  وافر به تحقیق و پژوهش از سال 1360 به عضویت اتاق محقّقان آستان  قدس رضوی در آمد و مجدّانه به تحقیق پرداخت،  سپس در سال 1366یه عضویت گروه جغرافیای بنیاد پژوهش های اسلامی آستان قدس رضوی در آمد،  و در سال 1372 تا 1376 نیز به مدیریت گروه جغرافیای همین موسسه ی تحقیقاتی منصوب شد، و در همان حال همچنان به تحقیق و تالیف ادامه می داد و تا کنون حاصل مطالعاتش تالیف حدود 42 جلد کتاب است.

 

از جمله:   1- تاریخ رجال شرق خراسان ( در 8 جلد)   2- علما و شعرای ایرانی مقیم هند  3- مشاهیر مدفون در حرم رضوی  4- سیف الدین باخرزی و خاندان او  5 - فرهنگ عامیانه شرق خراسان  6- آل مظفر سلاطین بر خاسته از خواف  7- تاریخچه ی  آثار باستانی خراسان  8- سیمای هزار ساله خواف و چندین مقاله تاریخی که در مجلّات ذخایر انقلاب ، مشکوه و  زایر به چاپ رسیده است

 

 

  نظرات ()
مطالب اخیر القدس : ای قدس سراینده : نزّار قبّانی شعری از غاده السمان به بهانه ی روز معلم عید آمد و ما قبا نداریم مرد و چاه شرمنده ی قرآن رقص و سماع طریقه مولویه اسرار التوحید هلن کلر : نا بینای نابغه استاد ابراهیم زنگنه
کلمات کلیدی وبلاگ  
دوستان من آوای آزاد پروفایلم در سایت متخصصین چهره های ماندگار دکتر علی زنگنه رنگين كمان ايران علیرضا صدریخواه فال حافظ قاسم آبادی ها ققنوس مثنوی معنوی مهرداد زنگنه شب های نقره ای وکیل من آموزش آشپزی پرتال زیگور طراح قالب